Ingrediente:
- 10 biluțe de falafel copt (pregătite ca aici)
- 400g de roșii prunișoare decojite (în conservă) sau bulion făcut în casă
- 1 ceapă
- 2-4 căței de usturoi
- 2 frunze de dafin
- 1 linguriță de oțet (opțional)
- un praf de sare

Mod de preparare:
Falafelul se prepară după rețeta noastră anterioară. Preferabil, alegeți varianta care conține și ardei gras sau gogoșar.

În timp ce falafelul stă la copt pregătiți sosul de roșii.
Tăiați ceapa și usturoiul mărunt. Se fierb cu puțină apă (în loc de prăjire) pentru câteva minute, până se inmoaie. Peste, adăugați roșiile din conservă tăiate sau bulionul pregătit în casă. Apoi adăugați și frunzele de dafin. Se lasă la fiert 10-15 minute. Mai adăugați apă sau fierbeți mai mult, în funcție de consistența dorită a sosului. Luați în considerare faptul că sosul se va mai îngroșa după ce introducem și biluțele de falafel.
Sărați doar dacă bulionul sau roșiile nu sunt deja sărate.

Înainte de a introduce biluțele cu proteine, puneți și acea linguriță de oțet. Este opțională, dar îi dă un gust acrișor, plăcut mâncării, care se potrivește foarte bine cu dulceața chiftelelor din năut.

Când biluțele sunt gata, le puneți în sos și mai lăsați mâncarea să fiarbă 5-10 minute, încât sosul să înmoaie bilele de falafel.

Mâncarea este mai bună a doua zi. Gustoasă și caldă, și rece. Puteți să vă jucați un pic cu cantitatea de usturoi folosită, în funcție de gustul copilului.